Opowieści Osobistej Początek

fotograf ślubny Belżyce, Lublin
Cześć!
Mówiąc wprost, od zawsze lubiłem pisać. Teraz mam okazję, bo do strony pokazującej moje usługi stworzyłem bloga. To miejsce, w którym o fotografii będę pisać. Z reguły uważam, że o zdjęciach nie powinno się pisać. Dlatego o samych zdjęciach nie znajdziecie tutaj, ani słowa. Za to będzie dużo informacji dotyczących tego jak dane zdjęcie wykonałem, czy jak codzienność wpływa na tryb fotografowania i podejście do pracy fotografa. Już dzisiaj powiem kilka słów na ten temat.
fotografia lublin

Ten blog ma być informacją, dla Was – moich klientów o tym co i jak robię. Ma być odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania i przede wszystkim realizacją wspólnych celów. Na blogu chcę opisywać najtrudniejsze zagadnienia dla moich klientów, udzielać rad i podpowiedzi na tematy, w których czuję się silny i szukać odpowiedzi w aspektach, w których muszę się jeszcze dużo nauczyć. Mam nadzieję, że pojawiające się od czasu do czasu artykuły będą dla Was przydatne i pozwolą nam obojgu skupić się konkretnie na pracy, a nie tłumaczeniu fotograficznych ciekawostek i podstawowych sposobów realizacji zleceń.

Praca fotografa to przede wszystkim praca kreatywna. Chociaż nie zawsze. Jednak w przypadku fotografowania „na co dzień”, każdy, kto zajmuje się tą dziedziną sztuki musi charakteryzować się otwartym umysłem, gotowym nie tylko realizować określone cele, ale również bardzo szybko rozwiązywać fotograficzne problemy. Pod tym względem jest trudno, łączenie kreatywności ze zwykłą codziennością bywa uciążliwe, bardzo rozprasza i często nie daje się odpowiednio skupić.

Wiele osób myśli, że praca fotografa to po prostu przyjść, zrobić zdjęcie, kupić sobie odrobinę sprzętu i radośnie wciskać spust migawki. Niestety fakty mówią same za siebie i zawód fotografa to zawód jak każdy inny. Nie da się go z powodzeniem wykonywać bez merytorycznego, teoretycznego i praktycznego przygotowania. Fotografowie muszą wiedzieć więcej niż przeciętny klikacz aparatu. Wiedza o świetle, aspektach technicznych sprzętu fotograficznego i jego zastosowania to całkowite podstawy. Nie mówiąc o zaawansowanych technikach obróbki oraz zaawansowanym sposobie kontroli światła w trudnych warunkach. To są rzeczy totalnie podstawowe, dla każdego kto chciałby zająć się fotografią na poważnie. Niestety sama wiedza w tym temacie nie daje możliwości rozwiązywania problemów, czy stosowania jej w praktyce, ponieważ zazwyczaj nie ma dwóch jednakowych sytuacji. Umiejętność kontroli światła i świadomego wpływania na obraz to podstawowa umiejętność każdego profesjonalisty. Mi zajęło dwa lata praktycznego fotografowania, zanim zrozumiałem jak naprawdę działa fotografia i co w niej tak naprawdę działa. Dlatego w tym pierwszym tekście na blogu chciałbym całkowicie zdementować fakt, że praca fotografa to po prostu zabawa.

Naturalnie jeżeli ktoś nie widzi różnicy między zdjęciami profesjonalisty, a wujka z aparatem – ma takie prawo. Tym bardziej zachęcam takie osoby do śledzenia bloga na bieżąco i poznawania poszczególnych tajników fotografii oraz oglądania po prostu dobrych zdjęć. Myślę, że taki proces edukacji jest dobry i pozwala ludziom otwierać swoje oczy na świat.

Podsumowując ten i tak już całkiem rozwinięty tekst, myślę, że doskonale wybrałem swój zawód. Myślę, że bycie fotografem to właśnie to, co chciałbym robić. Nie wiem, czy na zawsze, ale na teraz na pewno. Zostańcie ze mną, zachęcam do czytania i poznawania mojej opinii. Mam nadzieję, że przybliżę wam sposób pracy i myślenia fotografa, a to podpowie wam sporo o mojej pracy.