Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Cześć. Dzisiaj chciałem opowiedzieć wam w jaki sposób przygotować się do sesji zdjęciowej, od strony klienta, modela, osoby fotografowanej. Nie jest to tak oczywisty aspekt, jak mogłoby się wydawać. W chwili obecnej sam przygotowuję się do małej sesji ślubnej z Małżonką i chętnie podzielę się z Wami moimi przemyśleniami.

Najważniejsze to chęci. Do zdjęć trzeba naprawdę mieć chęci. Dobre zdjęcia to przede wszystkim prawdziwe emocje, które pokazują ludzie. Nie ma żadnej ważniejszej rzeczy od tego, jakie emocje ktoś jest w stanie pokazać na zdjęciu. Naturalnie nie każdy fotograf potrafi wydobyć te emocje, ale z pewnością żaden tego nie zrobi, jeżeli na sesję przyjdziesz, albo przyjdziecie niezadowoleni, pofochani, albo w złym nastroju. Także chęci to sprawa nadrzędna. Teraz kilka istotnych elementów, które ułatwią sesję Wam, jak również fotografowi.

1. Przygotuj sobie kilka stylizacji, ubiór to rzecz podstawowa

My jesteśmy w takiej fajnej sytuacji, że strój wyznacza nam okazja. Suknia i garnitur ślubny nie mogą być niczym innym zastąpione. Jeżeli jednak Twoja sesja nie będzie sesją ślubną, musisz znaleźć odpowiednie stylizacje. Osobiście polecam zakładać dokładnie to co się lubi. Każdy ma jakiś gust, nie ma złych, czy dobrych gustów. Są po prostu inne. Nie wstydź się swoich ulubionych ubrań nawet jeżeli nie są krzykiem ostatniej mody. Kilka, albo kilkanaście ubrań pomoże fotografowi dobrać najlepszą stylizację, która będzie tylko Twoja i co najważniejsze wpasuje się idealnie do tematyki, czy rodzaju sesji zdjęciowej.

Warto pamiętać, że zdjęcie to przede wszystkim estetyka wizualna. Należy zadbać o odpowiednie kolory, nie ma nic lepszego na zdjęciu niż ładnie skomponowane i piękne kolory, w których prezentują się modele.

2. Poprzeglądaj się w lustrze

Przyjrzyj się sobie, zobacz jak wyglądasz w lustrze. Zastanów się nad tym, który profil wolisz i dlaczego, popatrz na swoją twarz i sylwetkę. Zaakceptuj siebie, bo z pewnością fotograf zaakceptuje Cię w całości i postara się wyciągnąć wszystkie najlepsze strony, a zatuszować niedoskonałości. Każdy ma niedoskonałości, jednak fotografia jest bardzo elastyczna i pozwala je ukrywać. Warto oswoić się ze swoimi kompleksami, jeżeli takie masz i powiedzieć o nich wprost fotografowi. Bardzo często zdarza mi się całkowicie nie zauważyć czegoś, co dla kogoś jest ogromnym kompleksem. Gdy model/modelka/para mówi mi o tym, fotografuję tak, aby tuszować, bądź nie pokazywać na zdjęciach kompleksów osób, z którymi współpracuję

3. Przygotuj gadżety, które chcesz wykorzystać

Sesję bardzo łatwo urozmaicić różnymi gadżetami. My na sesji ślubnej wykorzystamy fajne litery, przestrzeń oraz naturalnie aparat fotograficzny, mikrofon i przedmioty, które wiążą się z naszym życiem i pasjami. Kto wie, czy za 30 lat będziemy robić to samo, co teraz? Zdjęcia zostaną, a gadżety, które wiążą się z nami będą nam przypominać o tych fajnych czasach, gdy robiliśmy to co, robimy. Naturalnie istnieje też część gadżetów, która jest uniwersalna i sprawia, że zdjęcia stają się po prosty bardziej estetyczne i ładne. Są to zazwyczaj balony, kwiaty, czasami kartki papieru, innym razem race, mąka, proszki… wiele rzeczy, które mogą wydawać się zwykłe, jednak fotograficznie robią ogromną robotę. Jeżeli sam nie masz pomysłu – zapytaj swojego fotografa o to, co chciałby wykorzystać na sesji zdjęciowej z wami i przemyśl te propozycje. Jeżeli Ci się spodobają – zrealizuj pomysły 🙂

4. Zainspiruj się!

Przed zrealizowaniem sesji warto się zainspirować. Obejrzeć prace, które Ci się podobają. Przeszukać internety w poszukiwaniu zdjęć, które są fajne, które się podobają. Później warto wysłać je swojemu fotografowi, jako wzór, na podstawie, którego zostanie zrealizowana sesja. Naturalnie nie proponuję kopiowania zdjęć, czy pomysłów. Wzory jednak pomagają fotografowi zrozumieć oczekiwania klienta i dzięki temu zrealizować sesję według wizji klienta, a nie fotografa. Naturalnie My – fotografowie najbardziej lubimy realizować własne wizje, jednak musimy pamiętać, że pracujemy dla kogoś, a nie dla siebie.

5. Make UP / Fryzjer – dotyczy wyłącznie kobiet! 😉

Nie zapomnij o idealnej prezencji. Wykonanie profesjonalnej sesji to pieniądze, czas i jeszcze raz pieniądze. Fotograf wkłada 100% swojego zaangażowania oraz czasu, aby zdjęcia były jak najlepsze. Niestety wiele osób bagatelizuje potrzebę wykonania profesjonalnego make-upu, czy uczesania się. Makijaż nie tylko ułatwia pracę fotografowi i modelowi (konturuje światło, nadaje zdjęciowego wyglądu oraz na starcie poprawia estetykę zdjęcia), ale również wpływa na szybszy czas przekazania zdjęć. Niewielu fotografów dzisiaj lubi retuszować skórę na zdjęciach, które oddawane są w dziesiątkach. To wiele godzin pracy, a biorąc pod uwagę rynkowe stawki retuszu (50-150zł godzina) – warto poświecić te 50-100zł na makijaż i zaoszczędzić fotografowi 18 godzin retuszowania. 🙂

Tyle wystarczy, żeby sesja się udała. Miejsce sesji, pozy, czy kadry naturalnie najlepiej zostawić fotografowi do ogarnięcia. Naturalnie miejsce planu zdjęciowego warto omówić wspólnie i zdecydować, które będzie najlepsze, jednak to zależy od stylu sesji zdjęciowej oczywiście. Nie będę rozwijać tego skrótu myślowego dalej…

Jak tylko zrealizujemy naszą sesję, pochwalę się wynikami. Wybiorę kilka najfajniejszych zdjęć i naturalnie opublikuję je na blogu.

Tymczasem trzeba się wyspać. Jutro będę stać po tej drugiej stronie obiektywu. Aaaa będzie fajnie! 🙂

fotografia M&M we wpisie: semimatt.pl